0258 263 96 01


Kartonpiyer

Kartonpiyer, İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen cartone'den geliyor, anlamı ise sıkıştırılmış kağıttır. Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kartonpiyer, suyla karıştırılıp hamur haline getirilen kağıdın önce tutkal, sonra üstübeçle karışmasıyla elde edilen bir malzemedir.

Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavan ya da duvarlarına monte edilir. Kartonpiyer malzemesi daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bırakmıştır. Tozdan çekinen ve zamanı olmayan kişiler için şimdi kendi orijinal yapıştırıcı ile istediğiniz modelde poliüretan esaslı kartonpiyeri kısa sürede ve en ufak bir toz olmadan monte edebiliyoruz.

Fakat çağdaş mekanlarda incelik ve zerafetinden vazgeçilmez kartonpiyerin. Beyazdır, bazen renkli olur. Onunla düşleriz mekanları hep. Onu işlemek bir sanattır, tarihten bir parçadır o. Bazen kubbedir bir sarayda, bazen bir sütundur mütevazı bir evde. O hayatımızın bir parçasıdır, vazgeçilmez ondan. Hele birde ustasının elinde hak ettiği şekli almışsa. Benliğini ustasında bulur. Alçının ruhundan ancak ustası anlar.


 
 

 
HİZMETLER


     Bize Ulaşın
Telefonlar : 0258 263 96 01
                    0532 579 99 01
denizlidekorasyon@hotmail.com